Home

Poradnik prawny

Poradnik prawny

Czy odszkodowanie należy się także pasażerom?

Pasażerowie, którzy odnieśli uszczerbek na zdrowiu praktycznie w każdym przypadku mogą ubiegać się o odszkodowanie - od kierowcy pojazdu, którym podróżowali lub kierowcy pojazdu, który spowodował wypadek.
Zadaj szczegółowe pytanie

Czy należy mi się odszkodowanie jeśli nie miałem/am zapiętych pasów?

Tak. Jeżeli z udokumentowanych przyczyn medycznych (ciąża, otyłość) lub z tytułu wykonywanego zawodu (np. taksówkarz) w momencie wypadku nie mieliśmy zapiętych pasów, to fakt ten nie wpłynie na wysokość odszkodowania. W przeciwnym wypadku brak pasów może spowodować pomniejszenie kwoty odszkodowania, ale tylko o maksimum 25%.
Zadaj szczegółowe pytanie

Co powinniśmy zrobić, gdy przydarzył nam się wypadek samochodowy?

Proszę wymienić się danymi z kierowcą, który spowodował wypadek. W razie możliwości zapisać imię, adres, dane ubezpieczyciela oraz przede wszystkim numer rejestracyjny pojazdu. Proszę uważnie zapisywać numer rejestracyjny, gdyż pomyłka można oznaczać, że nie uda się ustalić firmy ubezpieczeniowej, która powinna wypłacić odszkodowanie. Należy zrobić zdjęcia z miejsca wypadku aby udowodnić tożsamość kierowcy lub, przykładowo, że pojazd odpowiedzialny za wypadek wjechał na nasz pas ruchu. Warto spisać dane ewentualnych świadków zdarzenia. Należy także zgłosić wypadek policji oraz własnej firmie ubezpieczeniowej.
Zadaj szczegółowe pytanie

Czy odszkodowanie należy się także osobom zatrudnionym poprzez agencję pośredniczącą?

Tak, praca poprzez agencję nie ma żadnego wpływu na prawo do odszkodowania.
Zadaj szczegółowe pytanie

Co należy zrobić po wypadku w pracy?

Przede wszystkim należy zgłosić sprawę pracodawcy i wypełnić accident report form. Proszę upewnić się, że wypadek został zanotowany w księdze wypadków ('accident book'). W razie możliwości, warto także zabezpieczyć dowody oraz zrobić zdjęcia miejsca wypadku.
Zadaj szczegółowe pytanie
Czatz doradcą prawnym
Wyślij
Zadaj szczegółowe pytanie
 
Dotyczy pytania:
×
Prawnik w UK