Wypadki drogowe

Wypadki drogowe są najczęstszą przyczyną powództwa odszkodowawczego. Codziennie setki ludzi zostaje rannych w wypadkach drogowych. Jeśli miałeś wypadek nie z własnej winy, możliwe, że należy Ci się odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu i związane z nim straty finansowe.

Oto przykładowe okoliczności, w których można starać się o odszkodowanie:

Potrącenie na przejściu dla pieszych:

Jeśli pieszy został uderzony przez samochód na światłach, na skrzyżowaniu lub w innym miejscu, gdzie pieszy powinien być zauważony przez kierowców (niekoniecznie na przejściu) i co najmniej część winy leży po stronie kierowcy pojazdu.

Pasażer samochodu:

Pasażer jest prawie zawsze stroną niewinną, więc może ubiegać o odszkodowanie, jeśli wypadek spowodował u niego obrażenia fizyczne lub psychiczne.

Pasażer autobusu:

Kierowcy autobusów mają obowiązek prawny wobec swoich pasażerów, więc jeśli spowodują wypadek, odszkodowanie może należeć się od firmy autobusowej. Wypadki często mają miejsce, gdy pasażerowie nie zdążyli jeszcze usiąść. Jeśli miałeś wypadek w autobusie zanotuj dane świadków, numer rejestracyjny autobusu, imię i numer pracowniczy kierowcy autobusu, operatora oraz czas i datę wypadku. Takie informacje pomogą w zakończeniu roszczenia sukcesem.

Stłuczka samochodowa:

Typowym wypadkiem jest taki, w którym jeden pojazd nie zahamował na czas i zderzył się z tyłem pojazdu z przodu. Prawie zawsze odpowiedzialność będzie spoczywała na kierowcy pojazdu z tyłu za niezachowanie odpowiedniego odstępu hamowania.

Wypadki motocyklowe i rowerowe:

Rowerzyści i motocykliści są szczególnie narażeni na wypadki drogowe. Urazy doznane w wyniku zderzenia roweru/motocykla z samochodem bywają często bardzo poważne, np. urazy głowy, mózgu lub kręgosłupa. Nasi prawnicy, na czele ze Stuartem Kightley, który sam jest zapalonym rowerzystą, mają ogromne doświadczenie w tego typu sprawach.

W większości przypadków odszkodowanie wypłacane jest przez firmę ubezpieczeniową kierowcy, który spowodował wypadek. Jeśli sprawca wypadku nie został zidentyfikowany (na przykład odjechał z miejsca wypadku zanim udało Ci się spisać numer rejestracyjny pojazdu) bądź jego pojazd nie był ubezpieczony, roszczenie może być wypłacone prze organizację o nazwie Motor Insurers’ Bureau (MIB).

MIB ma ścisłe terminy i warunki aplikacji dlatego musisz podjąć poniższe kroki jak najszybciej:

  • Zapisz jak najwięcej danych kierowcy oraz jego pojazdu na miejscu wypadku.
  • Zgłoś od razu sprawę policji. Przy zgłaszaniu sprawy poproś o numer referencyjny.
  • Pobierz dane świadków.
  • Poinformuj o wypadku swoją firmę ubezpieczeniową.